Aj vám sa stalo, že ste niekde v obchode márne čítali zloženie výrobkov, pretože sa nevyznáte v terminológii? Samozrejme, nemôžeme byť odborníci na všetko, ale nezaškodí mať aspoň aký taký prehľad, čo kupujeme. Platí to aj v prípade takého tovaru, ako sú matrace. Keďže to nie je vec, ktorú kupujeme každodenne, a doba, keď boli na trhu len pružinové alebo penové matrace je za nami, nemusíme ovládať všetky pojmy, ako je kokosová doska, HR pena, taštičky a podobne, preto sa bližšie pozrime, čo nájdeme napísané na letáku pri každom matraci.
Začnime tým najjednoduchším, penovým matracom. Jadro matracov z pamäťovej peny obsahuje milióny otvorených guličkových buniek. Tie reagujú na teplotu tela a tlak, pri ktorom bunky zmenia formu a prispôsobia sa obrysom tela. Pri pamäťovej pene sa môžeme stretnúť aj s pojmom lenivá pena (lazy foam), odvodeného práve od vlastnosti tejto peny – prispôsobí sa tvaru tela, zanechá odtlačok a veľmi pomaly sa vracia do pôvodného tvaru.
Pri penových matracoch môžeme nájsť označenie PUR a HR. V prípade PUR peny sa jedná o klasický, bežne používaný polyuretán alebo molitan. Tieto matrace sú vyrábané z jednej vrstvy, alebo viacerých vrstiev, ktoré sú zlisované na seba, čím sa dosiahne aj rôzna tvrdosť matraca. HR pena (ang. High Resiliency) je známa ako vysoko pružná, alebo studená pena. Je vyrábaná za studena a vďaka otvorenejšej bunkovej štruktúre disponuje dobrou vzdušnosťou, čo jej umožňuje ľahšie vyrovnávať teplotné rozdiely. Dizajn HR pena bol navrhnutý tak, aby tlačil proti tlaku vášho tela rovnakou silou. Vyrába sa bez chlóroflorokarbónov, takže neškodí vášmu telu ani životnému prostrediu.
Okrem materiálu, z ktorého je matrac vyrobený, by nás mal zajímať aj údaj o hustote. Čím je hustota vyššia, matrac je tvrdší. Hustota PUR peny je najčastejšie okolo 25 kg/m³, HR peny okolo 50 kg/m³.
Poďme ale ďalej a pozrime sa na taštičkový matrac. Že taštičkový je vlastne pružinový? Áno, je to pravda. Jadro pružinového, resp. bonnelového matraca klasického rozmeru 90x200cm tvorí cca 200 kusov pružín s priemerom 2,2mm, ktoré sú usporiadané do radov a vzájomne pospájané špirálou. Hustota týchto pružín je cca 115 pružín/m². Pružiny v jadrách taštičkových matracov sú obalené do tzv. taštičiek z netkanej textílie, ktoré sú medzi sebou vzájomne poprepájané. Kvalitný taštičkový matrac by mal obsahovať minimálne 260 pružín/m², v prípade vyhotovenia multipocket je to až 500 pružín/m².
Veľmi obľúbené v dnešnej dobe sú latexové matrace. Latex je prírodný produkt, pochádzajúci z tekutiny získavanej z kaučuku. Okrem tohto prírodného sa na výrobu matracov používa aj syntetický latex, ktorý je vedľajší produkt ropných rafinérií. Jadrá latexových matracov sú vyrábané dvoma rozdielnymi procesmi. Pri procese Dunlop sa zmes prírodného a syntetického latexu naleje do kovovej formy, následne sa zohreje na 100°C, čím stvrdne. Pri procese Talalay sa táto masa ďalej zmrazí pri teplote -30°C a vytiahne sa z nej nadbytočný vzduch. Na trhu sa vyskytujú aj matrace, ktorých jadro je vyrobené zo zmesi latexu a polyuretánovej peny. V tomto prípade treba pozerať na to, aký podiel latexu matrac obsahuje, v prípade kvalitného latexového matraca to je min. 55 kg/m³.
A čo sendvičové matrace? Aj vy sa pýtate, čo to má spoločné s jedlom, ktoré ste mali na raňajky? Stačí sa pozrieť na prierez matraca a hneď to zistíte. Sendvičové matrace sú klasické matrace či už penové alebo z latexu, no v strede alebo aj z oboch strán bývajú spevnené kokosovou doskou, ktorá dodáva matracu pevnosť, prípadne ide matrac zložený z viacerých materiálov.
Samozrejme, nie je potrebné, aby ste všetky informácie o matracoch ovládali, na to sú odborníci v špecializovaných predajniach. Je síce dobre vyznať sa, ale stále platí iba jedno, skúšať a skúšať.
Celá debata | RSS tejto debaty